У нас уже 242733 рефератов, курсовых и дипломных работ
Заказать диплом, курсовую, диссертацию


Быстрый переход к готовым работам

Мнение посетителей:

Понравилось
Не понравилось





Книга жалоб
и предложений


 






Название ДІЄВІСТЬ МІЖБАНКІВСЬКИХ КРЕДИТІВ В РОЗВИТКУ БАНКІВСЬКОЇ СИСТЕМИ
Количество страниц 230
ВУЗ ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ ЕКОНОМІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
Год сдачи 2010
Бесплатно скачать 20601.doc 
Содержание ЗМІСТ
Вступ 3
Розділ 1. Теоретичні основи дослідження дієвості міжбанківського
кредитування 11
1.1. Значення міжбанківських кредитів у розвитку
банківської системи 11
1.2. Економічна сутність дієвості міжбанківських кредитів 44
1.3. Еволюція дієвості міжбанківського кредитування в Україні 51
Висновки до розділу 1 67
Розділ 2. Вплив дієвості міжбанківського кредитування на розвиток
банківської системи України
2.1. Наукові підходи до визначення дієвості міжбанківських кредитів 70
2.2. Аналіз дієвості міжбанківського кредитування
комерційними банками України 84
2.3. Дослідження дієвості міжбанківських кредитів Національного
банку України
Висновки до розділу 2
Розділ 3. Основні напрями підвищення дієвості міжбанківського
кредитування 149
3.1. Удосконалення організації ринку міжбанківських кредитів
в Україні 149
3.2. Шляхи вдосконалення механізму рефінансування комерційних
банків в Україні 179
3.3. Вдосконалення формування цінових індикаторів
міжбанківського кредитного ринку 189
Висновки до розділу 3 201
Висновки 204
Список використаних джерел 208
Додатки 224


ВСТУП

Актуальність теми дослідження. В сучасних умовах трансформації економіки України дослідження стану банківської системи та міжбанківських відносин набуває особливого значення. Це зумовлюється істотним підвищенням вимог до банківської системи, до її кредитно-інвестиційного потенціалу, стійкості та ліквідності.
В теперішній час вітчизняний ринок міжбанківських кредитів являє собою один із ключових сегментів фінансового ринку. А міжбанківський кредит займає особливе місце в системі кредитних відносин і має значний вплив на розвиток банківської системи в цілому. Потоки міжбанківських кредитів зачіпають інтереси багатьох галузей господарювання, а також взаємодіють з ринком цінних паперів та валютним ринком. Із всіх існуючих сьогодні фінансових інструментів міжбанківські кредити найбільш оперативно реагують на зміну кон’юнктури фінансового ринку, так як банки часто розглядають ринок міжбанківських кредитів в якості оперативного джерела засобів для активних операцій на інших сегментах фінансового ринку. Однією з характеристик міжбанківських кредитів є їх дієвість, тобто здатність впливати на підвищення ефективності функціонування банківської системи. Проте даним питанням у фінансовій літературі приділена незначна увага. Зважаючи на вищесказане, подальше удосконалення міжбанківського кредитування та визначення основних факторів, що визначають дієвість міжбанківських кредитів є досить актуальним на сучасному етапі.
Дослідженню питань міжбанківського кредитування присвячено праці сучасних економістів заходу С.Л. Брю, Е. Долан, В. Лексіс, К.Р. Маконелл, Ф. Мишкін, Н.Г. Менк’ю, Е. Рід, П. Роуз, Дж. Ф. Сінкі, Й. Фрідман, М. Шумпетер та інші. Вагомий внесок у теорію і практику міжбанківського кредитування внесли вітчизняні вчені-економісти: А. Єпіфанов, А. Мороз, М. Савлук, О. Васюренко, С. Мочерний, І. Сало, І. Гуцал, О. Дзюблюк, І. Івасів, В. Лагутін, В. Стельмах, Р. Тиркало.
Даній проблемі присвятили праці також російські вчені: Л. Абалкін, Е. Бірюков, С. Гагарін, Л. Дробозіна, А. Івасенко, Т. Єсін, Ю. Зеленський, Г. Коробова, А. Косий, О. Лаврушин, О. Лакшина, Д. Левченко, Ю. Нікольський, К. Тагірбеков, В. Усоскін та інші. Проте у багатьох працях досліджуються або окремі питання міжбанківського кредитування, або їх дія в певних аспектах банківської діяльності.
За таких обставин поглиблення теоретичних досліджень і практичних розробок з проблем удосконалення міжбанківської кредитної діяльності комерційних банків для забезпечення стабільності функціонування банківської системи України слід вважати особливо актуальним напрямом дослідження, широке практичне використання результатів якого дозволить підвищити ефективність банківської діяльності загалом. Все вищевикладене обумовило вибір теми дослідження, її актуальність, значимість та практичну спрямованість.
Зв’язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дисертаційна робота виконана у відповідності із планом науково-дослідних робіт кафедри банківського менеджменту та обліку Тернопільського національного економічного університету як складова частина теми “Дослідження і розробка науково-методичних основ обліку, аналізу та аудиту в комерційних банках України” (державний реєстраційний номер 0102U007218), зокрема у підготовці розділу “Кредитний механізм в економіці України”.
Роль автора у виконанні цієї теми полягала у здійсненні розробок, пов’язаних із удосконаленням механізму функціонування ринку міжбанківських кредитів, механізмів рефінансування комерційних банків та визначенням факторів, що обумовлюють дієвість міжбанківських кредитів.
Мета та задачі дослідження. Метою даної дисертаційної роботи є обґрунтування теоретичних основ міжбанківського кредитування та удосконалення науково-методичних підходів і практичних рекомендацій щодо підвищення дієвості міжбанківських кредитів у контексті розвитку банківської системи. Відповідно до поставленої мети визначено сукупність завдань, спрямованих на її досягнення:
• уточнити сутність міжбанківського кредиту, його особливості та види;
• виокремити та обґрунтувати функції міжбанківського кредиту;
• дослідити інструменти міжбанківського кредитування;
• визначити сутність дієвості міжбанківських кредитів в розвитку банківської системи;
• виокремити та обґрунтувати фактори, що обумовлюють дієвість міжбанківських кредитів на макрорівні та мікрорівні;
• здійснити оцінку сучасної практики міжбанківського кредитування в Україні та запропонувати шляхи удосконалення організаційного забезпечення ринку міжбанківських кредитів;
• дослідити вплив ліквідності банків, рентабельності активів та капіталу, активності залучення позик, мультиплікатора капіталу на обсяг залучених міжбанківських кредитів з метою досягнення визначених цілей виходу на міжбанківський кредитний ринок;
• удосконалити механізм рефінансування банків з боку Національного банку України;
• визначити заходи підвищення дієвості міжбанківських кредитів в розвитку банківської системи.
Об’єктом дослідження є економічні відносини, що виникають між банками з приводу перерозподілу вартості у грошовій формі для забезпечення розвитку банківської системи.
Предметом дослідження є інструментарій забезпечення дієвості міжбанківських кредитів в розвитку банківської системи України.
Методи дослідження. Теоретичною та методологічною основою дослідження стали основні положення економічної теорії, наукові праці вітчизняних та зарубіжних вчених, в яких досліджувалися питання міжбанківського кредитування.
У процесі дослідження використано сукупність таких методів наукового пізнання: системний аналіз - при визначенні основних сутнісних моментів міжбанківського кредитування та ринку міжбанківських кредитів; метод аналізу і синтезу – для оцінки ролі і функцій міжбанківського кредиту у банківській системі та економіці в цілому; статистичні спостереження – для формування бази даних щодо надання та отримання міжбанківських кредитів; статистичні групування - для визначення закономірностей, факторів впливу на обсяги залучення міжбанківських кредитів; кореляційно-регресійний аналіз - для виявлення залежності обсягу залучених міжбанківських кредитів від чинників, які впливають на можливість банку використовувати дане джерело ресурсів; абстрактно-логічний метод - для теоретичних узагальнень і формування висновків; системно-структурний аналіз – для оцінки стану міжбанківського кредитування та розробки пропозицій розвитку ринку міжбанківських кредитів; розрахунково-конструктивний метод - при розробці пропозицій щодо удосконалення інфраструктури міжбанківського кредитного ринку, обґрунтуванні напрямів розвитку та активізації механізму рефінансування, розробці концепції формування сучасного кадрового потенціалу для роботи на ринку.
Інформаційною базою дослідження стали законодавчі та нормативні акти щодо регулювання банківської діяльності, матеріали та щорічна звітність діяльності банківської системи; дані Національного банку України та комерційних банків, періодичні та монографічні видання.
Наукова новизна одержаних результатів полягає в таких основних положеннях:
вперше:
- сформульовано поняття “дієвість міжбанківських кредитів”, під яким слід розуміти здатність міжбанківського кредитування впливати на підвищення ефективності функціонування банківської системи шляхом перерозподілу грошових потоків між банками. На макроекономічному рівні дієвість міжбанківських кредитів виявляється через механізм грошово-кредитного регулювання, а на мікрорівні - через організацію взаємного кредитування банків. Такий підхід дозволив визначити фактори, що забезпечують дієвість міжбанківського кредитування на різних рівнях, які слід враховувати при розробці та удосконаленні елементів ринку міжбанківських кредитів на кожному етапі функціонування економічної системи.
удосконалено:
- економічний зміст поняття “міжбанківського кредиту”, як сукупності економічних відносин між банком-кредитором та банком-позичальником з приводу руху позикового капіталу, результатом яких є розширення активних операцій, забезпечення виконання резервних вимог Національного банку України та підвищення ліквідності. Такий підхід, на противагу іншим, зосереджує увагу не лише на сутності кредитних відносин, які виникають між банками, але й підкреслює особливе значення міжбанківських кредитів в діяльності банків;
- процес реалізації функцій міжбанківського кредиту, а саме: підтримання ліквідності банків, розширення ресурсної бази, індикатор кризових ситуацій. Такий підхід вказує на ключову роль дієвості міжбанківських кредитів на стійкість банківської системи;
- систему довгострокового рефінансування банків для підтримки малого та середнього бізнесу шляхом розробки стандартів кредитування через надання кредитів уповноваженим банкам, які мають відповідну філіальну мережу, адекватний розмір капіталу та досвід роботи з малим та середнім бізнесом.
набули подальшого розвитку:
- порядок оцінки впливу показників ліквідності банків, рентабельності активів та капіталу, активності залучення позик, мультиплікатора капіталу на обсяг залучених міжбанківських кредитів банками України. Кореляційно-регресійний аналіз даної залежності дає змогу стверджувати про необхідність міжбанківського кредитування при управлінні ліквідністю та фінансовою стійкістю комерційних банків;
- класифікація видів міжбанківського кредиту через запровадження наступних ознак: суб’єкти міжбанківського кредитування; платність; порядок надання; валюта операцій; забезпечення, що дозволяє більш повно охопити і систематизувати увесь спектр видів міжбанківського кредиту;
- науково-методичний підхід до організації ринку міжбанківських кредитів в Україні, який передбачає створення Міжбанківського кредитного об’єднання, як єдиного інформаційно-торгового середовища для забезпечення оперативності узгодження попиту та пропозиції на кредитні ресурси. Даний підхід дасть змогу досягти достатнього рівня ефективності функціонування банків в умовах конкурентного середовища та динамічного розвитку ринку міжбанківських кредитів.
Практичне значення одержаних результатів. Результатом вирішення поставлених у дисертації завдань є розробка сукупності пропозицій і рекомендацій щодо удосконалення дієвості міжбанківських кредитів в розвитку банківської системи України, які охоплюють такі положення: 1) обґрунтування необхідності створення міжбанківського кредитного об’єднання, тобто єдиного інформаційно-торгового середовища для всіх учасників ринку міжбанківських кредитів; 2) пропозиції щодо створення міжбанківського електронного магазину для забезпечення оперативності узгодження попиту та пропозиції на міжбанківські кредити; 3) рекомендації щодо впровадження надкоротких кредитів рефінансування для підтримання короткострокової ліквідності банківських установ; 4) механізм організаційного забезпечення дієвості міжбанківських кредитів.
Основні положення і рекомендації, сформульовані у дисертації отримали схвальну оцінку та прийняті до впровадження Управлінням Національного банку України в Рівненській області (довідка № 22-003/ 1427 від 19 червня 2007 р.), Управлінням Національного банку України в Тернопільській області (довідка № 14016/163 від 12.09.2008 р.), ТОВ комерційним банком “Західінкомбанк”(довідка № 3-2709 від 11 липня 2007р.).
Основні наукові результати дисертаційної роботи використовуються у навчальному процесі Європейського університету при викладанні дисциплін: “Гроші та кредит”, “Банківські операції”, “Центральний банк та грошово-кредитна політика”, “Кредитування та контроль” (довідка про впровадження № 181/01 від 29 травня 2007 р.).
Особистий внесок здобувача. Дисертація є самостійно виконаною науковою працею автора. В ній розкритий авторський підхід до розв’язання проблем забезпечення дієвості міжбанківських кредитів в розвитку банківської системи. Наукові положення, висновки та рекомендації, що виносяться на захист, є особистими розробками і одержані дисертантом самостійно.
Апробація результатів дисертації. Основні положення дисертаційної роботи обговорено та схвалено на науково-практичних конференціях: Міжнародній науково-практичній конференції “Економічні та гуманітарні проблеми розвитку суспільства в третьому тисячолітті” (м. Рівне, 2003 р.), Міжнародній науково-теоретичній конференції студентів, аспірантів та молодих вчених “Соціально-економічні, політичні та культурні оцінки і прогнози на рубежі двох тисячоліть” (м. Тернопіль, 2004 р.), Другій Всеукраїнській науково-практичній конференції “Економіка: сучасні проблеми та перспективи розвитку” (м. Київ, 2004 р.), Другій Всеукраїнській науково-практичній конференції вчених, викладачів та практичних працівників “Розвиток фінансової системи України в умовах ринкових трансформацій” (м. Вінниця, 2004 р.), Другій Міжнародній науково-практичній конференції “Образование и наука без границ – 2005” (м. Прага, 2005 р.); Третій Міжнародній науково-практичній конференції “Актуальні проблеми сучасних наук: теорія та практика - 2006” (м. Дніпропетровськ, 2006 р.); Всеукраїнській науково-практичній конференції “Фінансова система України: становлення та розвиток” (м. Острог, 2008 р.).
Публікації. За результатами виконаних досліджень опубліковано 18 наукових праць, у тому числі 13 – у фахових виданнях. Загальний обсяг публікацій становить 5,3 друк. арк., що належать автору особисто, з них у фахових виданнях – 4,77 друк. арк.
Структура і обсяг дисертації. Дисертаційна робота складається зі вступу, трьох розділів, висновків, списку використаних джерел та додатків. Повний обсяг дисертації становить 245 сторінок, з них 199 сторінок основного тексту. Дисертація містить 19 таблиць на 14 сторінках, 32 рисунка на 19 сторінках, список використаних джерел, що включає 198 найменувань на 15 сторінках і 7 додатків на 18 сторінках.
Список литературы ВИСНОВКИ
Результатом дисертаційного дослідження є теоретичне узагальнення і нове вирішення наукового завдання підвищення дієвості міжбанківських кредитів в розвитку банківської системи. Отримані результати свідчать про досягнення поставленої мети та задач дослідження і дають підставу зробити наступні висновки:
1. На сучасному етапі міжбанківське кредитування є одним з ключових сегментів в системі кредитних відносин. На основі критичної оцінки існуючих в економічній літературі точок зору економістів щодо визначення поняття “міжбанківський кредит” запропоновано суть даного економічного поняття визначити як сукупність економічних відносин між банком-кредитором та банком-позичальником з приводу руху позичкового капіталу, результатом яких є розширення активних операцій, забезпечення виконання резервних вимог Національного банку України та підвищення ліквідності.
2. Запропоновано уточнену класифікацію міжбанківських кредитів через виокремлення наступних ознак: суб’єктів міжбанківських кредитних відносин; платності; порядку надання; валюти операцій; забезпечення. Зазначений підхід, порівняно з існуючими, дозволяє більш повно охопити і систематизувати увесь спектр видів міжбанківського кредиту.
3. Визначено та обґрунтовано функції міжбанківського кредиту, зокрема: підтримання ліквідності банківської системи; розширення ресурсної бази та індикатора кризових ситуацій. Що сприятиме вдосконаленню теоретичних основ процесу міжбанківського кредитування.
4. Розширено класифікацію інструментів міжбанківського кредитування через поділ на інструменти комерційних банків та інструменти Національного банку для ефективної організації роботи комерційних банків з міжбанківськими кредитами, а зокрема розроблення нормативно-інструктивного забезпечення.
5. Міжбанківський кредит має значний вплив на розвиток банківської системи, а також на фінансовий ринок та економіку в цілому. У дисертаційному дослідженні з’ясовано суть дієвості міжбанківських кредитів яку слід розглядати як здатність міжбанківського кредитування впливати на ефективність функціонування банківської системи шляхом перерозподілу грошових потоків між банками.
6. Як показало дослідження, норми чинного законодавства щодо міжбанківського кредитування не відповідають сучасним вимогам, що не забезпечує сталого функціонування ринку міжбанківських кредитів, а відтак, і розвитку банківської системи. Запропоновано вирішувати дану проблему шляхом зміцнення нормативної бази через: прийняття Національним банком Положення “Про міжбанківський кредит”, яке повинно регулювати міжбанківські кредитні відносини між комерційними банками, охопити всі міжбанківські кредитні інструменти; визначити відповідальність і банку-позичальника, і банку-кредитора, встановити кваліфікаційні вимоги до працівників на ринку міжбанківських кредитів, визначати вимоги до складання міжбанківських кредитних угод; доповнення переліку нормативних документів, котрі повинен мати комерційний банк, що здійснює міжбанківські кредитні операції.
7. На основі виявлених і проаналізованих кількісних та якісних тенденцій, котрі в даний час переважають на ринку міжбанківських кредитів, у дисертаційному дослідженні визначено організаційні та економічні напрямки удосконалення системи міжбанківського кредитування, що сприятимуть залученню в оборот надлишкової ліквідності комерційних банків та підвищенню ефективності використання банківських ресурсів, зниженню ризиків коливань відсоткових ставок за міжбанківськими кредитами, а саме: введення укладання форвардних та ф’ючерсних контрактів на відсоткову ставку за міжбанківськими кредитами та запровадження нового виду забезпечення даних кредитів, як безперечного списання з кореспондентського рахунку банку-позичальника коштів у разі не виконання ним своїх зобов’язань по міжбанківському кредитуванні.
8. Наявність розгалуженої інфраструктури ринку міжбанківських кредитів є одним з основних напрямів розвитку міжбанківського кредитування. У дисертаційній роботі обґрунтовано формування моделі організованого міжбанківського кредитного ринку, зокрема запропоновано створення міжбанківського кредитного об’єднання, стратегічною ціллю якого було б формування в Україні єдиного інформаційно-торгового середовища щодо міжбанківських кредитів, а також відкриття міжбанківського електронного магазину для забезпечення оперативності узгодження попиту та пропозиції на міжбанківські кредити.
9. Одним з напрямів підвищення дієвості міжбанківського кредитування є вдосконалення структури банківської установи. У роботі обґрунтовано необхідність створення сектору міжбанківського кредитування, який повинен складатися з кредитного, інформаційного та аналітичного відділів з розмежуванням функцій у процесі міжбанківського кредитування.
10. Вдосконалення та активізація використання інструментів рефінансування Національного банку України необхідне для підтримання стійкості банківської системи та попередження банківських криз. Запропоновано наступні напрями удосконалення механізму рефінансування: запровадження у використання внутрішньоденних кредитів рефінансування; розширення переліку можливого забезпечення кредитів рефінансування, шляхом активізації політики рефінансування під заставу корпоративних цінних паперів та кредитних зобов’язань підприємств.
11. Ринок міжбанківських кредитів потребує кваліфікованого підходу, то ж однією з умов успішного функціонування та розвитку міжбанківського кредитування є ефективна робота з персоналом. Обґрунтовано необхідність розробки процесу ефективної кадрової політики комерційних банків, а саме: визначення пріоритетів кадрової політики, вдосконалення посадових інструкцій та технологій роботи працівників, які працюють на ринку міжбанківських кредитів; розробка класифікатора видів навчання для підвищення кваліфікації даних працівників в розрізі їх функціональної спеціалізації; проведення атестації, що дозволить з одного боку розглядати її як виховну міру, направлену на формування високопрофесійного кадрового складу керівників та спеціалістів для роботи на ринку МБК, а з іншого, як фактор самовиховання.
12. Запропоновано шляхи вдосконалення формування цінових індикаторів міжбанківського кредитного ринку, а саме: запропоновано, щоб ставка KIBOR розраховувалась на основі мінімальних ставок, по яким першокласним позичальникам можуть надати міжбанківський кредит інші комерційні банки, виходячи з поточної ситуації на ринку міжбанківських кредитів; розраховувати індикатори окремо для першокласних позичальників та для інших банків-позичальників.
Таким чином, теоретичне обґрунтування сутності та механізму міжбанківського кредитування, а також визначення ключових практичних засад оптимізації роботи банків на ринку міжбанківських кредитів дало змогу сформулювати в дисертації цілісну, ґрунтовну концепцію удосконалення міжбанківського кредитування для ефективного функціонування банківської системи України та гармонізації її розвитку з завданням щодо стимулювання інтенсивного економічного зростання.
Стоимость доставки работы, в гривнах:

(при оплате в другой валюте, пересчет по курсу центрального банка на день оплаты)
50
Скачать бесплатно 20601.doc 





Найти готовую работу


ЗАКАЗАТЬ

Обратная связь:


Связаться

Доставка любой диссертации из России и Украины



Ссылки:

Выполнение и продажа диссертаций, бесплатный каталог статей и авторефератов

Счетчики:

Besucherzahler
счетчик посещений

© 2006-2022. Все права защищены.
Выполнение уникальных качественных работ - от эссе и реферата до диссертации. Заказ готовых, сдававшихся ранее работ.